понеділок, 15 липня 2024 р.

15 липня - День Української Державності.

 

Сьогодні Україна втретє відзначає День Української Державності, встановлений Указом Президента України від 24 серпня 2021 року. Ця памʼятна дата покликана нагадувати, що українське державотворення має понад тисячолітню традицію.

     День Української Державностідержавне свято, що відзначається щороку в Україні 15 липня, у день, коли українські християнські церкви вшановують памʼять Київського князя Володимира Великого та День хрещення Русі – України.

     Історія українського державотворення сягає своїми витоками Руської середньовічної держави, центром якої був Київ. Князь Володимир Великий – уособлення розбудови Русі. Прийняття ним у 988 році християнства як державної релігії стало для України цивілізаційним вибором. Русь підтримувала політичні, економічні та культурні зв’язки з більшістю європейських держав того часу. Саме Русь заклала фундамент державницьких традицій українців. Звідси родом герб, грошова одиниця, а, головне, Київ як політичний і культурний центр України.

     Традиції Русі у розбудові зорієнтованого на Європу культурно-релігійного простору продовжили, зокрема, Галицько-Волинське князівство, козацька держава, Українська Народна Республіка, Західноукраїнська Народна Республіка, Українська Держава гетьмана Павла Скоропадського, Карпатська Україна та сучасна незалежна Україна. Тому у це свято ми вшановуємо всі етапи нашого державотворення – від Русі до сьогодення, і всіх, хто доклав зусиль, щоб Україна відбулася як держава.

     Упродовж тривалої історії українці не полишали боротьби за свободу та здобуття державності. Першу в XX столітті незалежність Україна проголосила 22 січня 1918 року. Актом 24 серпня 1991 року відновила її.

     Кілька разів у XX столітті Україна здобувала суверенітет і втрачала його через внутрішні незгоди під час зовнішньої агресії. Національна єдність – обов’язкова умова збереження державності.

     Знання історії нашого державотворення є потужною силою проти маніпуляцій історичними фактами в умовах інформаційної війни рф проти України. Реальна історія спростовує фейки російської пропаганди, буцімто українці та росіяни – єдиний народ чи Україна – штучна нежиттєздатна держава. Тому нинішня війна – це не лише боротьба за майбутнє нашої держави, а й за право на власні історію та ідентичність.

     Уперше відзначати це свято на державному рівні запропонувала 5 лютого 2018 р. ініціативна група у складі Героя України Л. Лук'яненка, Президентів України Л. Кравчука, Л. Кучми та В. Ющенка, Голови Верховної Ради України А. Парубія, Першого віцепрем'єр-міністра С. Кубіва та інших. Обговорення відбувалися в Будинку уряду.

     16 лютого 2018 р. колишні Президенти України Л. Кравчук, Л. Кучма і В. Ющенко звернулися до нації та парламенту з ініціативою започаткування Дня Української Державності.

     Під час своєї промови на урочистому засіданні Верховної Ради з нагоди 30-ої річниці незалежності нашої країни Президент України В. Зеленський також повідомив, що внесе законопроєкт, за яким День Української державності стане вихідним днем. Законопроєкт внесений 25 серпня. 31 травня 2022 р. Верховна Рада України ухвалила його: «за» проголосували 257 народних депутатів. Закон набрав чинності 9 червня 2022 р.

     25 липня 2022 р. Міністерство культури та інформаційної політики України оприлюднило концепцію єдиної візуальної символіки свята.

     Після проведення Архиєрейського собору 24 травня 2023 р. стало відомо, що Православна церква України проситиме владу перенести День Української Державності через календарну реформу, адже свято князя Володимира Великого в ПЦУ та УГКЦ з 2024 р. відзначається 15 липня.

     28 червня 2023 р. президент України В. Зеленський вніс до Верховної Ради України законопроєкт, який переносить День Української Державності з 28 липня на 15 липня. Парламент ухвалив цей закон 14 липня 2023 р., його підтримав 241 депутат. 28 липня В. Зеленський підписав законопроєкт та Указ Президента «Про внесення змін до деяких указів Президента України», відтак, дата відзначення свята була остаточно перенесена.

     В читальній залі до Дня Української Державності увазі читачів пропонується книжкова виставка-екскурс «Є така держава – Україна». Запрошуємо усіх бажаючих ознайомитись з книгами, що представлені на ній.


Немає коментарів:

Дописати коментар