вівторок, 27 травня 2025 р.

#Цікавинки_з_часопису #Країна

 


«Велика заслуга Русової, що вона – такий знаток діточої душі, в першу чергу душі української дитини, – промовляє за тою дитиною на світовій арені як педагог і як українка і з малюнків наших дітей виводить перед світом нашу політичну… бездомність», – казала поетеса та перекладачка Костянтина Малицька про педагогиню Софію Русову. Вона була перша в Українській Центральній Раді жінка-міністр освіти. Її іменем названо вулиці, вона заснувала перший українськомовний дитячий садок у Києві, розробила  перші українські підручники, до того ж заклала основи української системи освіти. А ще створила Союз українок, боролася з русифікацією і була справжня українка, хоч і не за походженням.

     Народилася Софія Ліндфорс 18 лютого 1856 р. в селі Олешня Чернігівської губернії в аристократичній родині. Її батько – Федір Федорович Ліндфорс, офіцер у відставці, за походженням швед, мати – Ганна Жерве, дочка генерала наполеонівської армії, француженка з титулованого роду. Вона рано пішла з життя – Софійці не було навіть 4 років. Тож займалися вихованням дівчинки батько та її старша сестра Марія. А ще няня та гувернантки, які навчали французької, англійської та німецької мов. У вільний час маленька Софійка бавилася із селянськими дітьми, бачила їхнє злиденне життя та щоденну важку працю.

     Початкову освіту Софія здобула вдома. У бібліотеці Ліндфорсів були оригінали творів Жан-Жака Руссо, Йоганна Вольфганга Гете, Джорджа Байрона та Вольтера. Коли дівчинці виповнилося 9 років, родина переїхала до Києва. Софія вступила до Фундуклеївської жіночої гімназії, найпрестижнішої в місті. Закінчила її із золотою медаллю. Дівчина мала талант до музики – захоплювалася оперою, серйозно займалася фортепіано. Проте за рік не стало батька…

     Пізніше, коли Софія разом зі старшою сестрою в 1871-ому відкрила в Києві перший українськомовний дитячий садок (зауважте, що це їм вдалося в той час, коли царський уряд заявляв, що ніякого «малоросійського язика» ніколи не було й не має бути), Микола Лисенко був вражений не лише педагогічними здібностями дівчини, а й її голосом та грою на піаніно. Він навіть радив Софії вступити до Петербурзької консерваторії. Проте дівчина все ж обрала освіту. «Долю свою я вирішила тоді, коли зреклася мистецтва, взялася за школу. Скільки разів пізніше я каялася в цьому рішенні, коли буденна педагогічна праця мене не задовольняла, скільки разів я залишала її, шукала задоволення в літературній роботі, але для цього мені не вистачало здібностей, а життя знову й знову в різних обставинах кликало мене до цієї самої «педагогіки», – казала пізніше Софія.

     Про неймовірно талановиту, працьовиту та сильну українку, хоч і не за походженням, читайте у часописі «Країна» (№ 4, 2025 р.), що уже чекає на вас у читальній залі Волинської обласної бібліотеки для юнацтва.



Немає коментарів:

Дописати коментар