четвер, 7 травня 2020 р.

12 творів сучасної світової літератури про Другу світову війну

Друга світова війна залишила багато жахливих спогадів. Хоча час все більше нас віддаляє від цієї події, але думки про неї тривожать душу багатьох поколінь людей. Пропонуємо вашій увазі 12 творів сучасної світової літератури про Другу світову війну, які не дають змоги забути лихоліття та дають можливість поринути в ті далекі часи нашої історії.
  
1. Маркус Зусак “Крадійка книжок”
 
     Вражаюча історія, яку розповідає... Смерть! До влади в Німеччині прийшли фашисти. Вперше Смерть побачив маленьку Лізель, коли прийшов забрати душу її братика. Він став свідком того, як дівчинка вкрала першу книжку, і зацікавився її долею. Він приходив до її будинку, де, ризикуючи життям, родина переховувала єврея. Він слухав, як Лізель читала книжки під час бомбардувань. Смерть завжди був поруч. Під час останньої зустрічі він розкриє крадійці книжок свою найбільшу таємницю...     "Крадійка книжок" - роман австралійського письменника Маркуса Зусака 2005 року. книжка гіркого відчаю, неможливості змінити усе довкола, книжка боротьби та втрат. Книжка про силу слів, про Голокост часів Другої Світової війни, вплив тоталітарного режиму Гітлера на людей, про Першу світову війну .
        Екранізований 2013 року за участі британського режисера Браяна Персиваля.

 
2. Девід Бейкер “Зваблення Єви Фольк”
     Під час Другої світової війни американські солдати були приголомшені тим, що знаходили в багатьох німецьких військовополонених Нові Заповіти. Гітлеру служили християни?! У книзі американського письменника Девіда Бейкера «Зваблення Єви Фольк» уперше досліджується реальність цього парадоксу з точки зору німців, чого не було в жодному іншому романі, присвяченому життю Церкви в гітлерівській Німеччині.
     Але як таке могло статися? В очах юної Єви вся чарівна привабливість нацизму уособлена в її коханому. Відчайдушні пошуки внутрішньої цілісності в навколишньому зруйнованому світі швидко захоплюють пристрастями любові і війни, поки дівчина не стикається віч-на-віч з наслідками духовного засліплення.

3. Джон Бойн “Хлопчик у смугастій піжамі”
     «Хлопчик у смугастій піжамі» - роман, написаний ірландським письменником Джоном Бойном і вперше опублікований 2006 року. Книжка одразу ж була номінована на кілька десятків літературних премій.
     Дев’ятирічний Бруно разом із сім'єю переїжджає зі свого комфортабельного будинку в Берліні до нового дому у загадковому місці Геть-Звідси, де його батька призначають комендантом концтабору. Випадково він знайомиться з єврейським хлопчиком Шмулем, маленьким в’язнем. Між ними зароджується справжня дружба, яку, однак, розділяє колючий дріт. До чого можуть призвести різні погляди на світ, дивна логіка дорослих, а також сила долі й божевілля випадку? Про це і навіть більше розповідає дивовижна книжка «Хлопчик у смугастій піжамі».
     У 2008 році режисер Марк Герман зробив однойменну екранізацію твору.

 
4. Кристина Хігер “Дівчинка у зеленому светрі”
 
    «Дівчинка у зеленому светрі» (опублікована у 2008 році) - всесвітньо відомі мемуари Крістіни Хігер, яка пережила Голокост і вціліла у Львові 1943-го року тільки завдяки тому, що її родина з невеликим гуртом інших євреїв змогла сховатися в каналізації. Чотирнадцять місяців під землею їм допомагав, ризикуючи власним життям, поляк-католик Леопольд Соха, колишній злодій, що таким чином немов спокутував свої минулі гріхи. Не позбавлена упередженості й багатьох неточностей, адже на момент окупації маленькій Кристині було заледве сім років, це книжка про жагу до життя, дружбу й порятунок.
     Історія про євреїв, які переховувалися у львівській каналізації під час Голокосту, стала широко відома у вузьких колах завдяки кінострічці польської режисерки Агнешки Голланд "У темряві" ("W ciemności"), яка побачила світ у 2011р. , котра
 стверджує, що, беручись за зйомки фільму, нічого не знала про цю книгу. Як би там не було, кіно зробило Кристину Хіґер світовою знаменитістю, адже на момент прем'єри вона була єдиним живим свідком описуваних подій. 

 
5. Томас Кініллі “Список Шиндлера”
    «Список Шиндлера» став володарем Букерівської премії, а 1993-го був екранізований Стивеном Спілберґом. Цей пронизливий фільм, який здобув 7 нагород кіноакадемії «Оскар», визнано одним з найсильніших у американському кінематографі.
     ...Він любив розкіш, дорогі автомобілі та красивих жінок. Він звик завжди отримувати все, чого хотів. Оскар Шиндлер — мільйонер, успішний комерсант, запальний гравець, автогонщик, авантюрист, «справжній арієць» та… праведник світу, який урятував від смерті в газових камерах більше людей, ніж будь-хто за всю історію війни. На початку Другої світової німецький промисловець Оскар Шиндлер відкрив у Кракові фабрику з виробництва емальованого посуду. Найдешевшою робочою силою були євреї з гетто. Ті з них, кому пощастило потрапити до цієї фабрики, немов витягнули щасливий білет… Коли до міста прибув офіцер СС Амон Гет, відомий як божевільний садист, доля десятків тисяч євреїв була вирішена. Усіх їх було наказано переправити до Аушвіцу — табору смерті… Шиндлер урятував усіх «своїх» євреїв. Він оплатив їхні життя, віддавши за них останнє. Усе, що мав. Бо що таке людське життя і що таке мільйони, якщо є 1300 чоловік, які довіряють одному? Ця книга про страшну силу війни та непереможний людський дух, сильніший за неї. Це книга про людину, яка здійснила неможливе.
     Томас Майкл Кініллі - австралійський письменник, драматург та автор документальної прози. 
  
6. Джоді Піколт “Уроки милосердя”


 
     Американська письменниця Джоді Піколт відома тим, що обирає для своїх романів дуже нестандартні і морально важкі теми. Тема донорства від рідних братів і сестер (без отримання їхньої згоди); тема донорства злочинцем; тема судових переслідувань друзів задля забезпечення нормального існування хворої дитини; тема життя із дитиною аутистом і так далі, і так далі... "Уроки милосердя" - не виключення. В книзі в чудовому художньому стилі піднімається питання притягнення до відповідальності нацистських злочинців через 50-70 років після закінчення Другої світової війни. Багато хто з них сховався в різних куточках світу, зумів втекти. Герої роману спочатку пізнають один одного - історії життя один одного, а вже потім зізнаються у своєму минулому. Як важко розуміти, що твоя бабуня колись була жертвою ось цього милого стариганя, який все своє життя викладав німецьку в місцевій школі... але чи насправді все так, як виявляється після почутої історії? Чи не приховує щось колишній працівник концтабору? Чи не спокутує він чужу провину? І чи не відчуватиме тепер провини молода дівчина, яка допомогла йому піти з життя.
     Джоді Піколт — нагороджена багатьма літературними преміями, у тому числі спеціальною премією Американської асоціації бібліотекарів за позитивний вплив творів на підлітків.

 7. Ентоні Дорр “Все те незриме світло”
    Зворушлива розповідь про сліпу французьку дівчинку та сором´язливого німецького хлопчика, які намагаються вижити й врятувати близьких, коли навкруги вирує страшна Друга світова війна. Це вражаюча книга про кохання та втрати, про те, як війна та випробування змінюють людей, віднімають та дарують надію, і про те, що небачене світло переможе навіть найглибшу темряву.
     «Все те незриме світло» - роман американського письменника Ентоні Дорра, виданий 2014 року. Лауреат Пулітцерівської премії за художню книгу у 2015 році та медалі Ендрю Карнегі (щорічна літературна нагорода США).

 
8. Світлана Алексієвич “У війни не жіноче обличчя”


     Ця книжка про війну розпочинає художньо-документальний цикл «Голоси Утопії» російськомовної білоруської письменниці Світлани Алексієвич.
         Книга-сповідь, документ людської пам’яті, запис історій жінок, яким війна дала в руки зброю для захисту рідної землі від фашизму. Це дослідження духовного світу жінок, що виживали в нелюдських умовах війни.

 
9. Джозеф Геллер “Пастка 22” 


     Антивоєнний твір «Пастка 22» (1961) - перший і найвидатніший роман американського письменника Джозефа Геллера (1923–1999), що базується на його власному бойовому досвіді бомбардира Повітряних сил США в час Другої світової війни. Головний герой, капітан Джон Йосаріан, вирішує рятувати своє життя, відмовляючись від додаткових бойових вильотів, та перепоною до порятунку стає Пастка 22 (англ. Catch 22). Використовуючи сарказм, чорний гумор, фарс, гротеск, автор наголошує на жорстокій абсурдності війни, висміює ідіотизм та користолюбність військової бюрократії. Оригінальний, комічний і жахливий, роман «Пастка 22» вважається шедевром сатиричної прози та одним із кращих літературних творів ХХ століття.

10. Крістін Генна “Соловей”
 
     Франція, 1939. В затишному та сонному містечку Карріво Віанна Моріак прощається з чоловіком, котрий уходить воювати з німцями. Вона не вірить, що нацисти вторгнуться у Францію...Але невдовзі вони марширують повз її будинку, грохочуть танки, небо ледь видно з-за літаків, що скидають бомби. Війна прийшла у тиху французьку провинцію.. Перед Віанной стоїть вибір : пустити на постій німецього офіцера, або позбутися всього, можливо, і життя.
     "Соловей” - епічний роман про війну, жертви, страждання і велике кохання. Красивий роман, що став справжнім гімном жіночій хоробрості і силі духу. Роман для всіх, роман на все життя. Книга американської письменниці стала головним світовим бестселлером 2015 року, читачі і безліч друкованих видань назвали її кращим романом року.

11. Бернгарт Шлінк “Читець”
     Наскільки великим має бути страх викриття, щоб людина зізналася в масовому вбивстві? Таке питання ставить німецький письменник Бернгард Шлінк у бестселері "Читець". Це не лише любовний роман, а й історія про вину та сором .Їхні стосунки тривають лише одне літо й починаються з… нападу нудоти. Гімназисту Міхаелю Берґу стає зле перед домом кондукторки трамваю Ганни Шміц. 
     Події розгортаються після Другої світової війни. Посеред дуже консервативної Німеччини часів Конрада Аденауера 15-річний юнак і мовчазна жінка, старша від нього на 21 рік, стають коханцями. Вони таємно зустрічаються в її помешканні, разом приймають ванну і любляться. Їх поєднує ще один ритуал: Міхаель щоразу читає Ганні вголос.
     Ніжна історія кохання обривається зненацька. Ганна зникає. Минають роки. Одного дня студент-юрист Міхаель випадково помічає Ганну в залі суду. Її обвинувачують у масовому вбивстві сотень єврейських жінок. Невже колишня кохана виявиться холоднокровною нацистською вбивцею?
    "Читець" Бернгарда Шлінка став міжнародним бестселером. Роман перекладений 50 мовами, мільйони його примірників розійшлися світом. Книжку внесли до літературного канону, який діти вивчають у школі.

 
12. Марк Леві “Діти свободи”
     «Людина може змиритися із власною смертю, але не з відсутністю тих, кого любить» ( Марк Леві «Діти свободи»).  
      Роман "Діти свободи"  присвячується жертвам Голокосту, які загинули у вирі Другої світової війни.   Найстрашніші події в історії траплялися, коли людей позбавляли свободи. Тоді виникали режими, які правили суспільством з допомогою брехливих ідеологій, чи пропаганди.  Роман  французького письменника Марка Леві  про час, коли ціла країна втратила свободу, і про людей для яких це поняття було важливішим за життя. Цей твір розповідає нам про Рух Опору у Франції, коли тисячі громадян об’єдналися одним прагненням – звільнити країну від нацистської окупації.
       Родзинкою роману є те, що сюжет будується на реальних подіях. Адже дідусь письменника був учасником французького Руху Опору.

 

Немає коментарів:

Дописати коментар