середа, 5 березня 2025 р.

#Цікавинки з часопису "Локальна історія". Слобожанщина.

 

    

    Наступ українських військ на Курщині в серпні 2024 року актуалізував питання про історію формування сучасного українсько-російського кордону на Слобожанщині. Цьому посприяли, зокрема, і репортажі про зустрічі з українськомовними громадянами на теренах, які зайняли наші війська. Вони нерідко супроводжувалися розповідями про перебування Суджі та Білгорода у складі Української Держави у 1918 році.

    Від 1991 року колишній міжреспубліканський кордон поміж Україною та ррфср став міждержавним. А от формування цього кордону на Слобожанщині як міжреспубліканського було завершено у 1920-х. Про події саме тих років – у різних їхніх варіаціях, спільною рисою яких була хіба що фейковість, – нерідко згадував російський диктатор. А саме як підставу для сучасної агресії проти України.

    Чи не найяскравіше безглуздість російських аргументів пролунала в рішенні їхнього Конституційного суду від 2 жовтня 2022 року. Ним виправдовували спробу росії анексувати Херсонську, Запорізьку, Луганську та Донецьку області. Зокрема «законність приєднання» цих територій до сучасної рф «обґрунтовували» таким формулюванням: «Внаслідок довільних рішень радянських органів влади територія Української РСР була значною мірою сформована із земель з переважно російським населенням…» Інакше кажучи, російська влада публічно оголосила етнічний склад населення певної території у далеких 1920-х роках як аргумент, щоб висунути територіальні претензії сьогодні.

    № 8 часопису «Локальна історія» за 2024 рік присвячений саме Слобожанщині. Тут на вас чекають цікаві розповіді про історію, географію, літературний спадок, календарні звичаї та обряди, притаманні краю.


    Нині українська сторона наполягає на поверненні міжнародно визнаних кордонів, якими і є кордони 1991 року. Це логічна і аргументована позиція. Але якщо застосувати виголошений Конституційним судом рф критерій (етнічний склад населення у 1920-х роках), то не частина України має перейти до складу рф, а навпаки – багато теренів рф має належати Україні. Адже за Всесоюзним переписом 1926 року лише в 9 із 622 районів тодішньої УСРР росіяни становили більшість. Водночас на прилеглих до УСРР теренах Воронезької та Курської губерній (Слобожанщина) рсфср було 26 районів, у яких українці становили понад 50% населення.
Росія своїми сучасними рішеннями та їхньою мотивацією сама ставить свої кордони під сумнів. А для нас ці прецеденти – ще один поштовх вивчати свою історію і розповідати її іншим.
Тож чекаємо на Вас у читальній залі Волинської бібліотеки для юнацтва! Приходьте, читайте, дізнавайтесь нове!

Немає коментарів:

Дописати коментар